Zdravo! Mi smo mladi entuzijasti iz Niša, i mi Vam predstavljamo našeg Zdravoljuba!
Naša srednja škola, ETŠ''Mija Stanimirović'' je jedina koja ima Mejkers lab u Nišu. To je moderno opremljena učionica sa svom opremom potrebnom da nastane jedan uređaj kao što je Zdravoljub. Ta laboratorija za nas predstavlja mesto okupljanja, smišljanja novih ideja i naravno mesto gde se te ideje realizuju. Na zidu laboratorije imamo citat Volta Diznija koji kaže ''Ako nešto možeš sanjati - možeš to i ostvariti!'' i mi se zaista vodimo tom logikom
.
Za Vaš nagradni konkurs nas je obavestila naša profesorka programiranja, i zajedno sa njom smo smišljali ideju. Zamisao je bila da realizujemo nešto što je primenjivo praktično svakog dana, nešto bez čega čovek ne može, a da opet projekat ima tu ozbiljnost da ''spašva'' živote. Kako je krenulo počelo je da zvuči kao reklama sa top šopa. ...samo danas!!!... 50% .... NA RATE!
Šalim se naravno, ne može na rate, Zdravoljub je neprocenjiv tako da nemamo šta da delimo na rate.
Šalu na stranu on je uređaj koji prikazuje ambijentalnu temperaturu, vlažnost vazduha, datum, a osim toga implementirali smo i senzor za merenje pulsa i saturacije u njega. Senzor radi na dodir, tako da samo pritiskom prsta na crveni senzor on će meriti parametre. Hteli smo da sve to lepo izgleda, da bude onako, ''fensi'' pa smo koristili OLED ekran 128x64, ali složićete se hrpa kablova i OLED ekran nisu ni malo ''fensi'', pa smo sa našim znanjem iz 3D modelovanja, modelovali i lepo belo kućište koje smo štampali kod nas u laboratoriji. U našem Mejkersu imamo čak dva različita 3D štampača, koji štampaju fenomenalno. I onda kada smo već krenuli i da modelujemo, pomislili smo zašto da bude samo belo dosadno kučište, hajde da dodamo još nešto, i to i jesmo uradili. Modelovali smo malu fioku sa pregradama unutra, gde korisnik može da čuva svoje lekove, trakice, iglice, ili bilo šta od zdravstvene opreme. Priča oko fioke od početka je bila ''A šta ako neko ne prima terapju, ima i nas zdravih?'' u tom slučaju mogu i one bombonice M&M's, pa svaki put kada korisnik proverava svoje zdravstevno stanje, može i da se nagradi, pogotovo ako su očitane vrednosti dobre, onda uzima te bombonice, kako mi to na jugu kažemo ''Sa merak!''
Zdravoljub je baziran na platformi arduina, i koristi sledeće delove: DHT11, MAX30102, MH-RTC modul, OLED ekran, i naravno arduino ploču, konkretno Arduino uno. Prvobitna ideja je bila da platforma bude raspberry pi, sa tim da bi se konektovao na internet i pamtio čitane vrednsoti, kačio ih na internet, a po mogućstvu ih i slao nadležnom lekaru. Za slanje SMS poruka smo kupili modul SIM-800L, medjutim vreme nam nije dozvolilo da sve stignemo, a što se Raspberry pi platforme tiče, arduino ploču smo imali u školi, i nismo se ranije susretali sa Raspberry PI platformom. Zato smo se i prijavili za vaš nagradni konkurs, da bi potencijalno unapredili Zdravoljuba, i povezali ga sa ostatkom sveta.
Samu vrednost pulsa senzor očitava bez problema, međutim posle nekog vremena vrednost saturacije nije bila tačna, i senzor je prosto ''pobrljavio'', pa nam je to zadavalo ogromne muke oko kalibracije, tačnosti čitanja itd. prema tome za ovaj nagradni konkurs nažalost morali smo da izbacimo čitanje te vrendosti. Na fotografijama se vidi očitana vrednsot, ali to je bilo pre nego što je MAX30102 počeo da ''brljavi''. U prilogu postaviću video u kome se vidi kako je senzor čitao vrednosti na konzoli pre.
Kako smo celu ideju mi smislili, i realizovali, morali smo da stavimo neki ''brending'' na njega, pa smo na njegovoj pozadini zalepili njegovo ime, takođe štampano, i to na ćirilici, kako bi ostao upamćen!
I naravno ostaje nam samo i samo unapređivanje Zdravoljuba. Poprilično smo brzo napredovali sa projektom, ali je ostalo još stvari koje hoćemo da izmenimo/dodamo. Na primer, Zdravoljuba možemo vrlo lako prebaciti na Raspberry platformu, povezati ga sa ostatkom sveta, i očitane vrednosti, kao što sam malopre spomenuo, kačiti na internet, gde korisnik može pratiti prošle izmerene vrednosti, prosečne vrednsoti istih, tkđ. dodamo mogućnost AI asistenta koji može savetovati korisnika da pripazi na određene stvari. Osim toga SIM800L modul takođe se može lepo implementirati, sa dodatnom opcijom slanja poruka.
Ovo je tek početak u našem radu koji može koristit ljudima širom sveta. Naš cilj je da jednog dana Zdravoljub bude jedna rutina, tj. samo jedan korak, korak od 10 sekundi svakoga dana, koliko senzoru treba da očita vrendost, i da poveća prevenciju bolesti povezanih sa srcem, jer mi zaista verujemo da je prevencija i rano otkrivanje bolesti pola posla u zdravstvu!
PS
Na fotografijama možete videti sve, od toga kako je Zdravoljub izgledao bez kućišta, preko neuspelih štampi sve do završenog projekta! Na jednoj od fotografija možete videti i listu iz koliko delova je štampan Zdravoljub, a to je puno.
Želimo puno sreće svim učesnicima konkursa! Učenici Dušan, Petra i Mateja sa profesorkom Rajković iz Niša