Nagradni konkurs #0001

Nagradni konkursi magazina Mehatronika usmereni su ka učenicima, studentima i profesorima. Nadamo se da ćemo kroz njih motivisati dalju znatiželju i interesovanje za razna IT i tehnološka polja...
Svaki konkurs se nalazi u svom topic-u unutar ovog foruma. Aktivni konkursi su uvek zakačeni za vrh, a objave za predstojeće konkurse i rezultati se nalaze u forumu za obaveštenja.
dAlx
Global moderator
Global moderator
Posts: 83
Joined: Tue Feb 20, 2024 12:16 am

Nagradni konkurs #0001
Nagradni konkurs #0001
takmicenjeLOW.jpg (232.37 KiB) Viewed 1470 times
************************************************************************************
* REZULTATI NAGRADNOG KONKURSA #0001 *
************************************************************************************

1. nagrada: Raspberry Pi 3 Model A.
  • Pametne naočare za note : chipsi86
  • Pametna utičnica : NikolatehCa
2. nagrada: Raspberry Pi Zero.
  • Zdravoljub : marijanovic_dusan
  • Automatizacija plastenika : StefanSekulic
3. nagrada: Raspberry Pi Pico.
  • Merenje protoka saobraćaja : sasanedovic
  • Operacija Smrda : Lazar
Nagrada za učešće: Paket sa primercima magazina Mehatronika
  • Svi učesnici
Čestitamo dobitnicima!!!

Zahvaljujemo se svim učesnicima na odličnim i inspirativnim projektima.
Molimo vas da nam e-mailom pošaljete adrese na koje treba poslati nagrade.

Uskoro kreće Nagradni konkurs #0002 - pripremite nove projekte i pozovite prijatelje!

Veliki pozdrav od https://malina314.com i https://magazinmehatronika.com


Ažurirano: 07.04.2024.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



PROPOZICIJE NAGRADNOG KONKURSA #0001


Organizator Nagradnog konkursa #0001 je magazin Mehatronika. Nagradni konkurs traje u periodu od 03.03.2024. godine do 31.03.2024. godine do 23:59 h, na teritoriji Republike Srbije. Učešćem u nagradnom konkursu izričito se prihvataju ovde navedeni uslovi učešća.

SVRHA NAGRADNOG KONKURSA

Nagradni konkurs priređuje se i provodi u svrhu:
- promocije mehatronike, elektronike, programiranja i mejkerskih veština;
- izbora pobednika i podelu nagrada u okviru nagradnog konkursa.

PRAVO UČESTVOVANJA

Pravo učešća u nagradnom konkursu imaju sva punoletna fizička lica - državljani i/ili rezidenti Republike Srbije koji se prijave na način utvrđen ovim pravilima. Maloletna lica mogu učestvovati uz nadzor punoletnih lica: roditelja ili nastavnika.

MEHANIZAM UČESTVOVANJA

Nagradni konkurs #0001 se realizuje na internet stranici www.magazinmehatronika.com.

Ulaskom na naznačenu internet stranicu učesnik dobija sve informacije o nagradnom konkursu.

Prvi korak učesnika je da na Forumu magazina Mehatronika https://forums.magazinmehatronika.com napravi nalog.

Drugi korak je da u topiku Nagradni konkursi/Nagradni konkurs #0001 (to je ovaj topik) postavi sliku, deo koda ili kratak opis svog projekta baziranog na mikrokontroleru ili SBC-u po izboru. (Postavljanje se radi tako što se na kraju ovog teksta odabere dugme Reply i pošalje poruka koja će se nakon našeg odobrenja pojaviti ispod ove poruke sa pravilima).

Treći korak je da na mail info@magazinmehatronika.com pošalje mail sa navedenim korisničkim imenom pod kojim se registrovao na forumu i kompletnim kodom, opisom i fotografijom izvedenog projekta.

Nakon prijema rešenja, učesnik će dobiti mail koji potvrđuje prijavu. U slučaju nejasnoća ili problema molimo pošaljite poruku na info@magazinmehatronika.com.

Napomena: Ukoliko je učesnik maloletno lice, prijavu e-mailom neophodno je da prijavu e-mailom pošalje nastavnik ili roditelj koji će u slučaju osvajanja nagrade i preuzeti nagradu.

U nagradnom konkursu mogu da učestvuju svi koji:
su stariji od 18 godina, a maloletni uz nadzor roditelja ili nastavnika,
su saglasni sa ovim Pravilima ,
pristaju da Organizatoru ostave svoje lične podatke (ime, prezime, adresu, kontakt telefon i e-mail adresu) u svrhu kontaktiranja ukoliko je učesnik osvojio nagradu, za objavu imena dobitnika, kao i za promotivne potrebe Organizatora vezane uz ovaj nagradni konkurs.

Za sve informacije vezane za nagradni konkurs, učesnici se mogu obratiti organizatoru putem e-mail adrese info@magazinmehatronika.com.

FOND NAGRADA I PREUZIMANJE NAGRADE

Prilikom izbora dobitnika, glasaće članovi redakcije magazina Mehatronika i firme koja donira nagrade Malina314 d.o.o. Kriterijum je kreativnost, složenost i funkcionalnost rešenja.

Fond nagrada:
1. nagrada: Dva dobitnika dobijaju po Raspberry Pi 3 Model A. Ukupna vrednost pojedinačne nagrade je 3 500 dinara (PDV je uključen)

2. nagrada: Dva dobitnika dobijaju po Raspberry Pi Zero. Ukupna pojedinačna vrednost nagrade je 2 500 dinara. (PDV je uključen)

3. nagrada: Dva dobitinika dobijaju po Raspberry Pi Pico. Ukupna pojedinačna vrednost nagrade je 1 500 dinara (PDV je uključen)

Imena dobitnika nagrada biće objavljena na internet stranici www.magazinmehatronika.com i na forumu forums.magazinmehatronika.com najkasnije 7 dana od završetka nagradnog konkursa.

Osvojene nagrade biće poslate na kućne adrese dobitnika, a nakon što dobitnik mailom sa kojim se prijavio pošalje tačne podatke za slanje nagrade.

Ukoliko se dobitnik nagrade ne javi u roku od 15 dana od dana zatvaranja konkursa smatraće se da je odustao od nagrade i organizator nema obavezu da mu nagradu isporuči. Nagrada će u tom slučaju biti dodeljena sledećem učesniku po istim kriterijumima ocenjivanja.

Nagrade nisu zamenjive za novac niti druge nagrade.

UČESTVOVANJE U NAGRADNOM KONKURSU

Učesnici su dužni da pročitaju ova pravila pre nego što uzmu učešće, a pre nego što nastave, trebalo bi da odštampaju ili sačuvaju kopiju ovih pravila za svoju arhivu.

Prijavom za učestvovanje u ovom konkursu smatra se da je svaki učesnik pročitao/la ova pravila, da ih je razumeo i prihvatio u celosti i dao saglasnost za sledeće:
Saglasan/a sam sa davanjem mojih ličnih podataka.
Obavešten/a sam da se moji lični podaci kao što su ime i prezime, broj telefona, e-mail, prikupljaju zbog identifikacije dobitnika nagrade, slanja nagrade i u druge svrhe utvrđene ovim Pravilima
Takođe sam obavešten/a o svom pravu da svoj pristanak na davanje ličnih podataka opozovem, kao i svojim pravima u slučaju nedozvoljene obrade.
Pristajem da budem kontaktiran od strane Organizatora u vezi ovog nagradnog konkursa.
Potvrđujem da Organizator ne snosi odgovornost u slučaju zloupotrebe mojih odgovora kao i da Organizator nije odgovoran za štetu koja mi može nastati usled (zlo)upotrebe podataka koje ostavljam putem nagradnog konkursa.
Potvrđujem da u ovom nagradnom konkursu učestvujem dobrovoljno.

Organizator zadržava pravo u bilo kojem trenutku poništiti prijavu učesnika u sledećim slučajevima:
prijave učesnika za koje se utvrdi da nisu krerali nalog na forumu magazina Mehatronika ili su poslali nepotpune informacije o projektu sa kojim učestvuju,
prijave maloletnih učesnika bez pristanka nastavnika ili roditelja,

ODGOVORNOST ORGANIZATORA

Organizator ne preuzima nikakvu odgovornost:
- za bilo kakve incidente ili povrede koji bi nastale usled korišćenja dodeljenih nagrada, sa čime se nagrađeni izričito saglašavaju i prihvataju;
- za štetu pričinjenu učesniku, njegovoj računarskoj opremi, pametnom telefonu ili postojećim podacima na ovim uređajima, kao ni za lične i profesionalne posledice koje iz toga mogu proizaći za učesnika
- bilo kakve posledice nastale usled pogrešne upotrebe ili zloupotrebe uslova nagradnog konkursa od strane učesnika u nagradnom konkursu ili trećih osoba.

ZAŠTITA LIČNIH PODATAKA I PRAVO ORGANIZATORA NA OBJAVLJIVANJE PODATAKA O DOBITNICIMA

Svojim učešćem u nagradnom konkursu učesnici izričito prihvataju da se podaci, koji su neophodni za realizaciju nagradnog konkursa, čuvaju se samo u tu svrhu i koriste se samo za taj nagradni konkurs. Učestvovanjem u ovom konkursu učesnici su saglasni i daju dozvolu da, ukoliko postanu dobitnici nagrade, organizator može bez naknade koristiti i javno objaviti u štampanom, zvučnom, video materijalu njegove lične podatke: ime, prezime, i druge podatke koje učesnik/dobitnik stavi na raspolaganje, u svrhu javne objave rezultata nagradnog konkursa. Na poziv organizatora, dobitnik nagrade će dati svoju saglasnost i u pisanoj formi.


OSTALE ODREDBE

Autentično tumačenje pravila nagradnog konkursa utvrđuje isključivo organizator.
sgoran
New member
Posts: 1
Joined: Thu Mar 07, 2024 10:19 am

Uređaj za identifikaciju radnog vremena

Ovo je realizovani projekat koji je rađen po narudžbi za klijenta iz Nemačke pre šest godina. Klijent je dalje preuzeo na sebe prodaju proizvoda.
Uređaj je realizovan pomoću Raspberry Pi, monitora osetljivog na dodir, čitača smart kartica i numeričke tastature. Nije korišćena nikakva dodatna elektronika (monitor se povezuje preko HDMI-a, čitač kartica i tastatura preko USB-a, veza sa LAN-om preko RJ45).
Predviđeno je da u zgradi bude nekoliko pultova. Kada zaposleni dolazi (ili odlazi) u kancelariju dužan je da prinese smart karticu do čitača i da izabere jednu od nekoliko opcija na tač ekranu. Takođe postoji mogućnost da umesto kartice unese šifru. Raspberry Pi šalje na lokalnu mrežu podatke od događaju u MySQL bazu.
Program je napisan u Pajtonu. Korišćena je biblioteka za grafički prikaz
Nije realizovan deo gde se vrši pregled baze podataka zato što to klijent nije tražio.

Pošto je ovo komercijalni proizvod nisam siguran da li bih smeo da pošaljem kompletan izvorni kod. Takođe, nemam fotografiju kompletnog uređaja (pult) jer to nije bio moj deo posla. Klijent nije imao obaveze da mi dostavi bilo šta (osim da plati) po obavljenom poslu.
dAlx
Global moderator
Global moderator
Posts: 83
Joined: Tue Feb 20, 2024 12:16 am

Ovo je divan projekat. Složen i veoma upotrebljiv. Svaka čast.

Učesnici konkursa ne treba da se "uplaše" kompleksnosti ovog projekta. Nama je bitna kreativnost, neobičnost i inženjersko-umetnički pristup "manje je više sem ako je redundantno". Dakle, par najobičnijih dioda koje rade nešto neobično i korisno neće dobiti manje poena od nekoliko vrhunski skupih motora koji rade nešto obično... :-)

Šteta što ne možete poslati delove projekta, mislim na fotografije i kod da bi dali i drugim apodsticaj da se ugledaju na vaš rad, ali i da bi ispunili treći korak ovog konkursa. :-(

Možda ne bi bilo loše da prijavite još neki manje sofisticiran projekat čije delove možete podeliti sa svima. Nagrade ipak nisu loše ... :-)
sgoran wrote: Thu Mar 07, 2024 10:45 am Uređaj za identifikaciju radnog vremena

Ovo je realizovani projekat koji je rađen po narudžbi za klijenta iz Nemačke pre šest godina. Klijent je dalje preuzeo na sebe prodaju proizvoda....
programerbg
New member
Posts: 1
Joined: Tue Feb 20, 2024 7:27 pm

https://youtu.be/CaIxeMej4qE

Model raskrsnice sa semaforima preko Arduino Uno mikrokontrolera.
StefanSekulic_05
New member
Posts: 1
Joined: Sun Mar 17, 2024 5:02 pm

Poštovanje
Ucenik sam tehnicke skole u Valjevu i razredni mi je prosledio vas mejl i preporucio da se prijavim za konkurs posto me podosta zanima mehatronika.
Otac i majka mi se bave cvecarstom, pa samim tim i ja.Otac ovako sa strane voli da se bavi oko struje pa mu ja tu dosta pomazem.Zadnju godinu-dve dosta radimo na automatizaciji zalivanja, automatizaciji grejanja pogotovo sa kotlom na pelet, a sad zadnje skorije sto smo radili jeste otvaranje luftasa koji hlade plastenik uz pomoc motora ili aktuatora.Ono sto je zanimljivo jeste to sto sve to radimo i kontrolisemo preko telefona i wifi!Koristimo tuya uredjaje za IoT koje ja povezujem i nisu losi.Oni nam puno pomazu pogotovo kod zalivanja gde imamo sistem "kap po kap" je r' tu preko telefona podesim vreme na ventilu kada ce da se otvori i da zaliva, kao i kada da napuni kacu i sl. sto stedi dosta vremena.Takodje sto se tice grejanja, imamo razne ventile koje otvaramo i zatvaramo po potrebi isto preko telefona + termostate sto mere temperaturu u plasteniku.Slicna prica i za luftase kada je vrucina u plasteniku sve preko telefona.
Ventile, motore, module narucujemo sa interneta i posle ih ja povezujem po potrebi.
Ima tu dosta mogucnosti na kojima radim i uvek se pojavi nesto novo sto moze da se automatizuje.

Pored ovoga sto sam naveo, hteo bih takodje da naglasim da se malo bavim i arduino mikrokontrolerima, a skoro sam poceo da koristim i esp8266 kao i da ga programiram
posto sam saznao da se slicni mikrokontroleri koriste i u tuya uredjajima pa na osnovu toga.
Trenutno radim na robotskoj ruci koju planiram da kontrolisem preko telefona uz pomoc esp8266 mada imam neke probleme posto neki servo motori ne rade ili seckaju.
Ta ruka je obicna 3d stampa, koristi 4 servo motora sg90.Ruka je isto narucena preko interneta pa sam je ja posle sklapao i programirao.Uz nju je stigla arduino uno r3 ploca i set dzojstika, i tako radi, samo mi jos ostalo da je spojim na esp8266.
Imam ja tu i dosta nekih manjih projekata kao sto su led diode koje palim preko telefona, senzor za merenje razdaljine, kontrola obicnog dc motora 12v uz pomoc l293d drajvera itd.
Hteo bih jos samo da napomenem da za esp8266 koji kontrolisem preko telefona koristim aplikaciju koju sam napravio u Mitappinventor, program koji je savrsen za manje aplikacije i projekte.
Izvinjavam se posto ovo nije samo jedan projekat koji sam trebao da okacim je r' imam podosta tih manjih stvari i nekako mi bolje deluje da stavim sve zajedno.
Slike i video zapise cu poslati na mejl.
Pozdrav
dAlx
Global moderator
Global moderator
Posts: 83
Joined: Tue Feb 20, 2024 12:16 am

Lepa simulacija realnog sveta. Svaka čast na istrajnosti da se načini fizički model.

Molim vas samo da uradite i sledeći korak i pošaljete mail kako bi mogli da vas kontaktiramo u slučaju da rešenje dobije nagradu.
programerbg wrote: Sun Mar 17, 2024 12:05 pm https://youtu.be/CaIxeMej4qE

Model raskrsnice sa semaforima preko Arduino Uno mikrokontrolera.
dAlx
Global moderator
Global moderator
Posts: 83
Joined: Tue Feb 20, 2024 12:16 am

Ovo je divno Stefane.

Hajmo jedan "dogovor". Prvi projekat "Plastenik" uzimamo za ovaj put, preostala dva ostavljamo za sledeće konkurse. Ti ćeš u svakom slučaju, dobio ne dobio nagradu, moći da učestvuješ i tada... a nagrade će biti veoma interesantne, to ti obećavamo.

U svakom slučaju, BRAVO Stefane, ti si na pravi način i sa odličnim motivima kreirao uređaje koji vam rešavaju realne probleme... BRAVO!!!
StefanSekulic_05 wrote: Sun Mar 17, 2024 6:16 pm Poštovanje
Ucenik sam tehnicke skole u Valjevu i razredni mi je prosledio vas mejl i preporucio da se prijavim za konkurs posto me podosta zanima mehatronika.
Otac i majka mi se bave cvecarstom, pa samim tim i ja.Otac ovako sa strane voli da se bavi oko struje pa mu ja tu dosta pomazem.Zadnju godinu-dve dosta radimo na automatizaciji zalivanja, automatizaciji grejanja pogotovo sa kotlom na pelet, a sad zadnje skorije sto smo radili jeste otvaranje luftasa koji hlade plastenik uz pomoc motora ili aktuatora.Ono sto je zanimljivo jeste to sto sve to radimo i kontrolisemo preko telefona i wifi!Koristimo tuya uredjaje za IoT koje ja povezujem i nisu losi.Oni nam puno pomazu pogotovo kod zalivanja gde imamo sistem "kap po kap" je r' tu preko telefona podesim vreme na ventilu kada ce da se otvori i da zaliva, kao i kada da napuni kacu i sl. sto stedi dosta vremena.Takodje sto se tice grejanja, imamo razne ventile koje otvaramo i zatvaramo po potrebi isto preko telefona + termostate sto mere temperaturu u plasteniku.Slicna prica i za luftase kada je vrucina u plasteniku sve preko telefona.
Ventile, motore, module narucujemo sa interneta i posle ih ja povezujem po potrebi.
Ima tu dosta mogucnosti na kojima radim i uvek se pojavi nesto novo sto moze da se automatizuje.

Pored ovoga sto sam naveo, hteo bih takodje da naglasim da se malo bavim i arduino mikrokontrolerima, a skoro sam poceo da koristim i esp8266 kao i da ga programiram
posto sam saznao da se slicni mikrokontroleri koriste i u tuya uredjajima pa na osnovu toga.
Trenutno radim na robotskoj ruci koju planiram da kontrolisem preko telefona uz pomoc esp8266 mada imam neke probleme posto neki servo motori ne rade ili seckaju.
Ta ruka je obicna 3d stampa, koristi 4 servo motora sg90.Ruka je isto narucena preko interneta pa sam je ja posle sklapao i programirao.Uz nju je stigla arduino uno r3 ploca i set dzojstika, i tako radi, samo mi jos ostalo da je spojim na esp8266.
Imam ja tu i dosta nekih manjih projekata kao sto su led diode koje palim preko telefona, senzor za merenje razdaljine, kontrola obicnog dc motora 12v uz pomoc l293d drajvera itd.
Hteo bih jos samo da napomenem da za esp8266 koji kontrolisem preko telefona koristim aplikaciju koju sam napravio u Mitappinventor, program koji je savrsen za manje aplikacije i projekte.
Izvinjavam se posto ovo nije samo jedan projekat koji sam trebao da okacim je r' imam podosta tih manjih stvari i nekako mi bolje deluje da stavim sve zajedno.
Slike i video zapise cu poslati na mejl.
Pozdrav
robot-slavko
New member
Posts: 1
Joined: Tue Mar 26, 2024 1:54 pm

Tehnička škola Šabac ponosno predstavlja svoj projekat za konkurs robotske ruke sa 5 osa rotacije, koji se oslanja na rad step i servo motora, Arduino Mega čipa sa Ramps 1.4 i prilagođenog grafičkog interfejsa u web okruženju. Ono što ovaj projekat čini inovativnim jeste činjenica da je ruka 3D štampana, što čini našu ruku unikatnim. Kroz ovaj projekat, želimo da pokažemo sposobnost izrade inovativnih rešenja i strast ka tehnološkom napretku. Radujemo se prilici da podelimo svoje ideje i iskustvo sa Vama i ostalim učesnicima.

Slika:
Image

Video:
https://streamable.com/mrx585
Last edited by robot-slavko on Tue Mar 26, 2024 2:33 pm, edited 2 times in total.
skola
New member
Posts: 2
Joined: Mon Mar 25, 2024 5:39 am

"Пешчани сат", рад ученика Школског центра "Никола Тесла" из Вршца. Сат користи траку са светлећим диодама. Програмиран је тако да сваких 8 секунди искључује једну диоду из горњег нивоа, а укључује једну на доњем нивоу. Коришћен је на недавно одржаном такмичењу Галаксија куп.
Attachments
Пешчани сат.jpeg
Пешчани сат.jpeg (195.33 KiB) Viewed 1339 times
Last edited by skola on Tue Mar 26, 2024 8:07 pm, edited 1 time in total.
sasanedovic
New member
Posts: 1
Joined: Thu Mar 28, 2024 11:00 am

Učenik sam Mašinsko elektrotehničke škole u Priboju
Posle dobijanja ove informacije za konkurs odlučio sam da pošaljem jedno interesovanje koje sam ispoljio u školi u razgovoru sa profesorom.
Zapitao sam se za šta služe uređaji koje primećujem pored saobraćajnica (slika 1.) [imhttps://forums.magazinmehatronika.com/download/file.php?mode=view&id=18g]
Dobio sam odgovor da su to uređaji koji mere protok saobraćaja gde je osnova PLC, mikrokontroler.
Zainteresovao sam se malo dublje na koji način je sve to rešeno i na koji način sve to funkcioniše a pošto imamo jedan PLC u školi (omron ZEN) onda sam pristupio laboratoriskoj simulaciji
Simulacija je pod slikama 3,5[ihttps://forums.magazinmehatronika.com/download/file.php?mode=view&id=19mg][/imhttps://forums.magazinmehatronika.com/download/file.php?mode=view&id=20g]
Sa ovim sam u potpunosti (i pored toga što je u laboratorijskim priručnim uslovima) shvatio ulogu, problematiku i rešenje primečenih uređaja pokraj saobraćajnica
Attachments
5.jpg
5.jpg (56.66 KiB) Viewed 1305 times
3.jpg
3.jpg (87.33 KiB) Viewed 1305 times
1.jpg
1.jpg (43.43 KiB) Viewed 1305 times
Last edited by sasanedovic on Fri Mar 29, 2024 11:26 am, edited 1 time in total.
Locked